bieganie-wzmacnia-krazki-miedzykregowe

BIEGANIE WZMACNIA KRĄŻKI MIĘDZYKRĘGOWE

Dotychczas nie mieliśmy dowodów naukowych wspierających tezę, iż krążek międzykręgowy może korzystnie reagować na ćwiczenia. Sami badacze, często argumentowali to zbyt wolnym metabolizmem krążka międzykręgowego. Poniższe badanie wskazuje jednak, iż bieganie może wpłynąć korzystnie na uwodnienie oraz zagęszczenie krążka międzykręgowego…
Read More
Atak-bolu-kregoslupa- czy-lezenie-jest-dobra-rekomendacja

Atak bólu kręgosłupa- czy leżenie jest dobrą rekomendacją?

Leżenie w łóżku i dłuższy odpoczynek były kiedyś rekomendowane w leczeniu bólów odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dziś jednak wiemy, że im szybciej zaczynamy się ruszać ( nawet na granicy bólu) tym szybciej dochodzimy do zdrowia. W istocie osoby, które leżą w…
Read More
Korelacja-otyłosci-z-bolami-ledzwiowego-odcinka-kregoslupa

Korelacja otyłości z bólami lędźwiowego odcinka kręgosłupa

Ból kręgosłupa lędźwiowego jest zjawiskiem bardzo złożonym. Uwzględnia się w nim min. komponentę fizyczną, poznawczą, psychologiczną, socjalną czy też biologiczną. Nie mniej jednak tematem, który należy poruszać w kontekście bólu kręgosłupa jest OTYŁOŚĆ. Meta-analiza z 2009 roku wykazała pewną korelacją…
Read More
zasada-numer-1-nie-panikuj-jesli-dopadnie-cie-bol-kregoslupa

Zasada numer 1 – Nie panikuj jeśli dopadnie Cie ból kręgosłupa

Niemal każda osoba na świecie dozna lub doznała bólu kręgosłupa lędźwiowego. Zjawisko te jest tak samo powszechne jak uczucie smutku, wyczerpania czy też przeziębienia. Z całą pewnością część z epizodów bólu kręgosłupa, naprawdę może być dotkliwa i przerażająca. Mimo wszystko…
Read More
bol-szyi-mobilizuj-odcinek-piersiowy

Ból szyi? – mobilizuj odcinek piersiowy

Wśród klinicystów, dobrze poznana jest zależność pomiędzy bólem odcinka szyjnego a kłopotami w odcinku sąsiednim tj. odcinku piersiowym. Mamy ku temu kilka teorii. Począwszy od mechanicznych, mówiących o tym, że im mniej mobilności w piersiowym tym większy stres dla odcinka…
Read More
postawa-to-nie-wszystko

„Postawa to nie wszystko”

Coraz częściej zaczynam zastanawiać się czy kiepska sylwetka jest naprawdę tak silnym czynnikiem w powstawaniu i utrzymywaniu dysfunkcji narządu ruchu jak jej się przypisuje. Sądzę, że kiepska postawa może być czynnikiem, który towarzyszy przewlekłym bólom kręgosłupa, ale bardzo rzadko sama…
Read More
mozg

Mózg

Nasz mózg jest super zaawansowaną maszyną, która miażdży swoim zaawansowaniem każdy komputer jaki kiedykolwiek powstał. Posiada około biliona neuronów, które komunikują się między sobą poprzez chemiczne oraz elektryczne sygnały. Ćwiczenia fizyczne mogą pozytywnie wpływać na chemię Twojego mózgu. Oczywiście są…
Read More
bol-czy-na-pewno-uwzgledniasz-wszystkie-czynniki

Ból – czy na pewno uwzględniasz wszystkie czynniki?

Ból jest nieprzyjemnym odczuciem i przeżyciem emocjonalnym, związanym z istniejącym lub mogącym wystąpić uszkodzeniem tkanek, a także opisywanym przez chorego w kategoriach takiego uszkodzenia. Część osób , które pojawia się w gabinecie, posiada ewidentnie bóle związane z dysfunkcją tkanek-mamy wówczas…
Read More
kregozmyk

Kręgozmyk

Kręgozmyk (spondylolisteza ) to schorzenie w którym jeden kręg zsuwa się względem drugiego. Ześlizg kręgu może obrać kierunek tylny- wówczas mamy do czynienia z tzw. RETROLISTEZĄ. Ześlizgnięcie kręgu do przodu nazywamy ANTEROLISTEZĄ. W niektórych przypadkach zabieg jest nieunikniony, zwłaszcza kiedy…
Read More