odcinek-7-czy-bieganie-zwieksza-ryzyko-zmian-zwyrodnieniowych-stawow

Odcinek 7 – Czy bieganie zwiększa ryzyko zmian zwyrodnieniowych stawów?

Miliony ludzi na Świecie biega. Bieganie jest jedną z najlepszych możliwości dające możliwości poprawy kondycji układu sercowo-naczyniowego, oddechowego czy też mięśniowo-szkieletowego.

Jakkolwiek pytanie brzmi jaka jest zależność, o ile jakakolwiek jest, pomiędzy bieganiem a kondycją naszych stawów-zwłaszcza kolanowych i biodrowych ?

Ostatnia meta-analiza uwzględniająca 17 publikacji naukowych i uwzględniająca 114,819 przebadanych osób daje Wam drodzy biegacze następujące odpowiedzi😀👌: 1. Bieganie rekreacyjne nie podnosi ryzyka zmian zwyrodnieniowych w naszych stawach.
2. W przypadku biegaczy rekreacyjnych częstość występowania zmian zwyrodnieniowych spada o 3,5% w porównaniu do osób „praktykujących” siedzący tryb życia (10,2%). Wygląda na to , że bieganie rekreacyjne WPŁYWA OCHRONNIE NA STAWY KOLANOWE I BIODROWE😀👍3.U biegaczy zawodowych ryzyko zmian zwyrodnieniowych podnosi się o 13.3% .
Kilometraż koreluje wówczas z ryzykiem zmian zwyrodnieniowych.

Oczywiście jest wiele czynników, którem mogą podnosić ryzyko występowania zmian zwyrodnieniowych.
Należą do nich min. przebyte kontuzje, wysokie BMI czy też duże obciążenia w pracy.
Zatem jeśli macie któryś z powyższych czynników a chcecie wyszlifować swoją sylwetkę, to rozsądniejszym pomysłem może okazać się forma ruchu z mniejszą częstotliwością obciążeń stawowych (trening oporowy,rower czy też orbitrek eliptyczny)aż do czasu zbudowania odpowiednie siły do biegania.

W tym wypadku warto zadbać o sprawność aby zacząć biegać niż zacząć biegać aby zdobyć sprawność.☝☝☝

Tytułem komentarza😀. Zawsze powtarzam biegaczom , że lepiej zaliczyć kontuzję od czasu do czasu lub nawet zwyrodnienie czy endoprotezę po 70-tce niż zaliczyć udar lub zawał serca po 40-stce i umrzeć😀☝
Reasumując RUCH TO ZDROWIE a codzienna jego dawka nie tylko poprawi kondycję Waszego układu sercowo-naczyniowego ale także zadziała ochronnie na stawy.

Zródło; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28504066/

Pozdrawiam Serdecznie
Marcin Absalon