Nasz mózg jest super zaawansowaną maszyną, która miażdży swoim zaawansowaniem każdy komputer jaki kiedykolwiek powstał. Posiada około biliona neuronów, które komunikują się między sobą poprzez chemiczne oraz elektryczne sygnały.
Ćwiczenia fizyczne mogą pozytywnie wpływać na chemię Twojego mózgu. Oczywiście są też inne drogi takie jak: techniki oddechowe czy krioterapia, ale skupmy się dziś na ćwiczeniach.
Ćwiczenia czy inne formy wysiłku fizycznego to dobrze udowodnione postępowanie w leczeniu:
– depresji,
– lęku,
– zwalczaniu stresu,
– jak i wielu chorobach psychicznych.
Inne benefity z aktywności fizycznej to lepsza kontrola stresu, poprawa wyników nauczania czy poprawa nastroju. Pod wpływem ćwiczeń gwałtownie wzrasta poziom serotoniny oraz norepinefryny. Mamy tutaj do czynienia z procesem krótko jak i długoterminowym.
Serotonina działa bezpośrednio w mózgu na korę przedczołową-hamując strach, jednocześnie wpływając uspokajająco na ciało migdałowate (kluczowy region angażowany w odpowiedzi na stres). Wysiłek fizyczny aktywuje również takie neuroprzekaźniki jak GABA czy też BDNF -pełnią one kluczową rolę w odpowiedzi na stres czy lęk.
Spora ilość doniesień naukowych potwierdza, iż aktywność fizyczna może równie mocno zmieniać chemię mózgu jak środki farmaceutyczne, tyle tylko, że bez skutków ubocznych.
Aktywność związków chemicznych w naszym mózgu jest zawsze procesem dynamicznym. Na te procesy możemy wpływać pozytywnie oraz negatywnie.
Jeśli chcesz pozytywnie wpływać na mózg, pamiętaj o kilku kwestiach, na które masz wpływ:
-SEN
-ĆWICZENIA
-DIETA
-POZIOM STRESU
-SPOSÓB ODDYCHANIA
-UNIKAJ UŻYWEK (NARKOTYKI, ALKOHOL)
-RELACJE MIĘDZYLUDZKIE
-EKSPOZYCJA NA ŚWIATŁO NIEBIESKIE
Reasumując , Twój nastrój jest „ produktem” chemii Twojego mózgu i możesz na niego wpływać bardziej niż Ci się wydaje. Zatem myśl pozytywnie i działaj rozważnie
Źródło : Spark: The Revolutionary New Science of Exercise and the Brain
John J. Ratey
Miłego Dnia
Marcin Absalon