bole-odcinka-ledzwiowego-plecow-cwicz-posladki

Bóle odcinka lędźwiowego

Wśród praktyków i naukowców zajmujących się przewlekłym bólem dolnego odcinka kręgosłupa ,dobrze znanym zjawiskiem jest zanik mięśni w rejonie miednicy.
Jakkolwiek , jest bardzo mało badań, które badają zależności pomiędzy rozmiarem i funkcją mięśni pośladkowych wielkich a bólami dolnego odcinka kręgosłupa.

Naukowcy porównali kobiety, które borykały się już z bólami dolnego odcinka kręgosłupa z kobietami, które nie doświadczyły jeszcze tej wątpliwej przyjemności😀

Co znaleźli?

1. Przekrój poprzeczny mięśni pośladkowych wielkich u kobiet, które nie doświadczyły bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa był większy niż u kobiet, które go doznały.
2. Inną zależnością była częstotliwość wizyt z powodu bólu pleców, w systemie opieki zdrowotnej a przekrojem mięśni pośladkowych——> im większy przekrój poprzeczny mięśni pośladkowych tym mniej wizyt

Wnioski:

1 W procesie rekonwalescencji pacjentów z bólami dolnego odcinka kręgosłupa, warto uwzględnić trening wspierający mięśnie pośladkowe.
2 Trening wprowadzamy wówczas kiedy pacjent wychodzi ze stanu ostrego lub podostrego.
3 Trening mięśni pośladków może okazać się jedną z dróg działań prewencyjnych i zapobiegających nawrotom incydentów bólowych.

Potrzeba dalszych badań potwierdzających skuteczność takiego działania.

W klinice praktycznej spotykam wiele osób, które po rozpoczęciu ćwiczeń mięśni pośladkowych mają znaczącą poprawę w perspektywie długofalowej. Czy jako #fizjoterapeuta czy też #trenerpersonalny masz podobne doświadczenia?

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5513394/

Pozdrawiam Serdecznie